Göz altı morluğu

Göz altı morluğu tedavisi

Birçok insanın yüz bölgesiyle ilgili en sık yaşadığı problemlerden bir tanesi de gözaltı morluklarıdır. Her yaşta ortaya çıkabilen ve estetik açıdan son derece rahatsız edici bir görünüme sebep olan gözaltı morluklarının oluşumu tamamen önlenemese de, çeşitli tedavi yöntemleriyle, artmasının önüne geçilebilir.  Kişinin görüntüsüyle ilgili, özgüven eksikliği hissetmesine yol açacak kadar önemli bir sorun olan gözaltı morlukları, cildin incelmesiyle birlikte kılcal damarların görünür hale gelmesi sonucunda meydana gelir. Güneş ışınlarının etkisiyle artan ve daha da belirgin hale gelen gözaltındaki koyu gölgelere, polen, tüy, toz alerjileri de neden olabilmektedir.

Genetik olduğu bilinen gözaltı morlukları, genellikle açık tenli ve göz çukuru derin olan kişilerde ortaya çıkar. Kalıtımsal faktörlerin yanı sıra, bazı fizyolojik hastalıkların da gözaltı morluklarına neden olduğu bilinmektedir. Bunların başında, böbrek, kalp ve karaciğer rahatsızlıkları gelir. Ayrıca, vücudun ihtiyacından fazla su tutması veya aşırı su kaybı, yoğun tuz tüketimi, kansızlık, uykusuzluk, sigara ve demir eksikliği gibi etkenlerin, gözaltı morluklarına davetiye çıkardığını unutmamak gerekir.

Gözaltı morluklarına, cildin durumuna göre,  lazer peeling, radyo frekans ve ya dolgu uygulaması yapılabiliyor. Etkili ve kesin bir çözüm için gözaltlarını hafifçe kalınlaştıran dolgu tekniği ,biraz sıkıntılı bir yöntem de olsa, lazer peeling işlemi ya da radyo frekansı ile gerçekleştirilen yüz gençleştirme seanslarını tercih ederek, kolay ve etkili bir biçimde göz çevrenizi sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Estetik güzelliğe gölge düşüren bu morluklardan kurtulmak için ayrıca;
•   Gözaltı morluklarına bitkisel tedavi olarak, çay, patates ve salatalık dilimleri
ile yapılan kompreslerin sorunu hafifletmeye yardımcı etkisi vardır.
Bu malzemelerle yapılacak işlemde dikkat edilecek şey, malzemelerin taze
ve soğuk olmasıdır.
•   Piyasada, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olan birçok bitkisel
içerikli kozmetik ürün mevcuttur. Göz çevresine uygulanmak üzere, K ve C
vitamini içeren kremler tercih edilmelidir.